ИЗВИЧНИК!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang).

Go down 
3 posters
АвторПорака
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). Empty
ПишувањеПредмет: Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang).   Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). EmptyСре Фед 10, 2010 9:38 am

Дали може да постои добро без лошо?

Буда рекол: " А никогаш нема да имате радост, ако не сте ја почуствувале болката и обратно ".

Дали може атомот да опстане во својата градба, функција и живот, ако му недостатуваат електрони - негатива или протони - позитива? Wink

Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). Ying-yang
Вратете се на почетокот Go down
Ana

Ana

Број на мислења : 16
Поени : 20
Репутација : 4
Join date : 2010-02-19

Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). Empty
ПишувањеПредмет: Re: Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang).   Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). EmptyСаб Фед 20, 2010 4:07 am

Sprotivnostite vzaemno se nadopolnuvaat,edno bez drugo nemoze
den-nok,dobro-zlo,crno-belo
ako ednoto ne postoi i drugoto nemoze da postoi
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). Empty
ПишувањеПредмет: Re: Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang).   Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). EmptyСаб Фед 20, 2010 7:51 am

Ana напиша:
Sprotivnostite vzaemno se nadopolnuvaat,edno bez drugo nemoze
den-nok,dobro-zlo,crno-belo
ako ednoto ne postoi i drugoto nemoze da postoi

Имаш супер сваќање Ана.

Но според моето лично убедување од догматски аспект постои едно место каде што има само добро, но тоа е за во посебна тема не во филозофија. Smile
Вратете се на почетокот Go down
??????
ГостинЗаконот на негативата и позитивата (Ying - Yang). Empty
ПишувањеПредмет: Re: Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang).   Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). EmptyСаб Фед 20, 2010 8:03 am

знам само дека на една личност неможе да и се дешаваат цело време само добри ствари секогаш за жал ке има и нешто лошо
Вратете се на почетокот Go down
niny

niny

Број на мислења : 13
Поени : 16
Репутација : 3
Join date : 2010-02-11
Age : 25
Местолокација : Skopje

Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). Empty
ПишувањеПредмет: Re: Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang).   Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). EmptyСре Мар 10, 2010 1:17 am

za taoistite univerzumot e upravuvan od 2 sprotistaveni no i sili sto se nadopolnuvaat: jin i jang. Jin go pretstavuva duhot, zenstvenoto, temnoto, smrtta, unistuvanjeto, a jang materijata, mazenstvenoto, osvetlenoto, zivotot, tvorestvoto. Redot sto gi soedinuva i smiruva ovie sili e Tao krajnata edinstvena realnost.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). Empty
ПишувањеПредмет: Re: Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang).   Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang). Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Законот на негативата и позитивата (Ying - Yang).
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Живот :: Филозофија и психологија-
Отиди до: