ИЗВИЧНИК!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Нинџицу

Go down 
АвторПорака
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Нинџицу Empty
ПишувањеПредмет: Нинџицу   Нинџицу EmptyСре Фед 10, 2010 9:21 am

"Нинџицу е древна вештина која не подразбира само физичка борба, само сурова сила. Тоа е и филозофија, мудрост, љубов".Тоа е и борба без борба. Се тренира во посебни категории, според возраста и според тоа дали е рекреативно и аматерски или професионално. Се употребуваат различни оружја за блиска борба, средна и за борба на поголемо растојание. Но оружје на децата никако. За нив има импровизирани орудија што се сосема безопасни. Здружени во Нинџицу федерацијата на Македонија, македонските нинџи се околу 400 на број. Кој ги изучуваат не само реализациите туку и философијата на нинџицу.

Нинџицу DCBA9AC3EBCAEF48AF4B3B2CF7A9B65F

Еве и дел од видеото за македонските нинџи.

Инаку исто како и каратето, аикидото, џудото, кендото, кудото, нинџицуто е јапонска боречка вештина која потекнува од раните децении на 11 век.

https://www.youtube.com/watch?v=A9gSNVFMkws&feature=PlayList&p=BFA0DFBE378A1484&playnext=1&playnext_from=PL&index=31
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Нинџицу Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нинџицу   Нинџицу EmptyПет Фед 12, 2010 4:56 am

Пред неколку часа во школо на одмор имав можност да разговарам со еден нинџа од соседниот клас. Smile

Дознав доста корисни совети и техники, една од нив е:

"Доколку некој ве нападне, лесно можете да го заматите неговиот ум со тоа што со двете раце ќе му ударите шамар во ушите, така му ја кочите рамнотежата чиј центар се наоѓа во внатрешното уво, дејството трае 5-6 секунди." Rolling Eyes
Вратете се на почетокот Go down
DatassБрој на мислења : 1
Поени : 1
Репутација : 0
Join date : 2011-05-09

Нинџицу Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нинџицу   Нинџицу EmptyПон Мај 09, 2011 2:50 pm

Да те прашам, штом рече дека има 400 македонски "нинџи", би те замолил да ми даеш линк од страна (ако имаат) или и-мејл нешо такво... фала
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Нинџицу Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нинџицу   Нинџицу Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Нинџицу
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Спорт :: Боречки вештини-
Отиди до: