ИЗВИЧНИК!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Ајде да филозофираме :)

Go down 
АвторПорака
ВАЖНА
Администратор
Администратор
ВАЖНА

Број на мислења : 93
Поени : 205
Репутација : 40
Join date : 2010-02-06
Age : 31
Местолокација : Скопје

Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyСре Фед 10, 2010 1:53 am

Ајде филозофи...ова е наше место Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://izvicnik.tk
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyСре Фед 10, 2010 9:33 am

Философија = љубов кон вистината.
За прв пат овој поим го употребил Аристотел и ја поделил на неколку гранки како што се: логика, естетика, етика, метафизика и др. Филозофијата ( философијата ) се идеализира на човекови мисли, а се реализира само по законите на природните науки. Најпознати филозофи се: Конфучиј ( Конфучије ), Сократ, Платон, Аристотел, Буда и др.

За почеток внесов кратка информација за оние што не се запознале до сега со овој поим или го слушнале, а не знаеле на што се однесува.

Одредени филозофски прашања не се препорачливи за психорастројливи личности бидејќи негативно можат да се одразат во процесот на развивање. Smile
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 26
Местолокација : Дома пред чергата

Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyСре Фед 10, 2010 9:54 am

„Одредени филозофски прашања не се препорачливи за психорастројливи личности бидејќи негативно можат да се одразат во процесот на развивање.“ afro

Значи...
Не е секој за занимавање со филозофски прашања, а?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyЧет Фед 11, 2010 5:32 am

Tiggy напиша:
„Одредени филозофски прашања не се препорачливи за психорастројливи личности бидејќи негативно можат да се одразат во процесот на развивање.“ afro

Значи...
Не е секој за занимавање со филозофски прашања, а?

Токму така, не разјаснетите филозофски прашања посебно кај децата во тинејџерска возраст доведуваат дури до депресии.
Вратете се на почетокот Go down
ace_boy

ace_boy

Број на мислења : 22
Поени : 36
Репутација : 12
Join date : 2010-02-10
Age : 27
Местолокација : Skopje

Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyЧет Фед 11, 2010 9:19 am

peer a ti so si? I ja i ti sme tinejdzeri. Ali ja i onaka ne se zanimavam mn mn so filozofija. Ja po fudbalot sum Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
http://www.klik.forummk.com
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyЧет Фед 11, 2010 10:34 am

ace_boy напиша:
peer a ti so si? I ja i ti sme tinejdzeri. Ali ja i onaka ne se zanimavam mn mn so filozofija. Ja po fudbalot sum Very Happy

Нормално дека не сум некој си филозоф, но имам право да се чуствувам така, бидејќи филозофијата ми е во крвта. Very Happy
А и мајка ми по струка е филозоф и социолог, така да по ген е. Very Happy

Инаку и фудбалот си има своја филозофија, и се што постои си има своја потреба од сваќање и осознавање. Smile
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 26
Местолокација : Дома пред чергата

Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyЧет Фед 11, 2010 1:52 pm

Филозофски прашања...
Не си ја тупам главата со тоа, иако знам некад да им тресам зелени на другаркиве мои. queen
Сироти они.. Crying or Very sad
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
??????
ГостинАјде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyПет Фед 12, 2010 5:06 am

се нервирам коа некој ми филозофира затоа јас никогаш не филозофирам не правам нешто сто несакам на мене да ми го прават Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Ana

Ana

Број на мислења : 16
Поени : 20
Репутација : 4
Join date : 2010-02-19

Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyСаб Фед 20, 2010 4:09 am

"Najgolemata mudrost e vo molcenjeto" Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Nightwish

Nightwish

Број на мислења : 33
Поени : 37
Репутација : 2
Join date : 2010-04-19
Age : 36
Местолокација : Tetovo

Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyВто Апр 20, 2010 5:27 pm

Јас не филозофирам многу многу flower
Вратете се на почетокот Go down
goxymaxy

goxymaxy

Број на мислења : 7
Поени : 9
Репутација : 0
Join date : 2010-06-24
Age : 26
Местолокација : Кочани, Македонија

Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) EmptyЧет Јун 24, 2010 7:44 am

не сум јас некој многу голем филозоф. јас сум си мирно детенце, ќутливо Smile) Razz
Вратете се на почетокот Go down
http://www.footballarena.org
Sponsored content
Ајде да филозофираме :) Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ајде да филозофираме :)   Ајде да филозофираме :) Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ајде да филозофираме :)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Живот :: Филозофија и психологија-
Отиди до: