Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Атеисти

Go down 
АвторПорака
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 25
Местолокација : Дома пред чергата

Атеисти Empty
ПишувањеПредмет: Атеисти   Атеисти EmptyВто Фед 09, 2010 2:12 pm

Што мислите за нив?
Нивниот начин на сваќање на животот.
Луѓе кои не веруваат во Бога, во нешто надмоќно...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
??????
ГостинАтеисти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Атеисти   Атеисти EmptyВто Фед 09, 2010 2:47 pm

имам читано дека луѓето што се склони кон атеизам се со висока интелегенција ама еве пак јас несум атеист а многу сум интелегентен хмм чудна работа Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
ВАЖНА
Администратор
Администратор
ВАЖНА

Број на мислења : 93
Поени : 205
Репутација : 40
Join date : 2010-02-06
Age : 30
Местолокација : Скопје

Атеисти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Атеисти   Атеисти EmptyСре Фед 10, 2010 1:48 am

Секој си има право на свое мислење. Па така и атеистите.
Но јас верувам во Господ, верувам дека постои и во тоа нема никој, никогаш да ме разубеди!
Едноставно сум голем верник!
Вратете се на почетокот Go down
http://izvicnik.tk
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Атеисти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Атеисти   Атеисти EmptyСре Фед 10, 2010 6:08 am

За почеток...

Атеистите не се луѓе кој веруваат во богот - Athe туку луѓе кој немаат заземено свој став или напротив ( имаат став дека постои само материјата ). Не веруваат во задгробен живот, освен Будистите ( Будизам - атеистичка религија ) која е заснована на реинкарнација.

Постоијат атеисти кој веруваат во духовноста ( но само на сопствената ).
Пример религиите: Будизам, Сикхи, Шинтоизам...

Постојат и така наречени Сатанисти - Атеисти, кој веруваат дека Сатаната не постои туку дека тој е само темна сила во природата.
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Атеисти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Атеисти   Атеисти EmptyСре Фед 10, 2010 9:10 am

За психологијата на атеистите е лесно. Околу нас ги има многу, за да ја спознаете нивната суштина проследете некој биографии или книги од Карл Маркс и слично.
Вратете се на почетокот Go down
ThE DeViL

ThE DeViL

Број на мислења : 120
Поени : 193
Репутација : 6
Join date : 2010-02-10
Age : 26
Местолокација : HELL

Атеисти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Атеисти   Атеисти EmptyВто Фед 16, 2010 6:36 am

ќе ви кажев само неколку збора ама даре ме зезнал и сега нема што да велам ама на англиското вики можам ако сакате да ви напишам неколку збора.
еве ви нешто па читајте:

Атеизам е став или доктрина без теистички верувања или со активно неверување во постоње на божества. Во античко доба, Епикурејците вклучувале аспекти на атеизам, но тие исчезнале од грчките и рисмки традиции со надоаѓањето на христијанството. Во времето на просветителството, концептот атеизам повторно се појавил како обвинение против оние што го доведувале религиозниот статус кво во прашање. До крајот на 18 век атеизмот станал филозофска позиција на растечко мнозинство. До 20 век, атеизмот станал најчеста позиција меѓу научниците, рационалистите и хуманистите.
и да напоменам еве мене ме имате за пример пошо јас сум атеист santa
Вратете се на почетокот Go down
http://ohridpcstores.webs.com
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 25
Местолокација : Дома пред чергата

Атеисти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Атеисти   Атеисти EmptyВто Мај 04, 2010 3:31 pm

Не сум атеист, повеќе како агностичар...
Општо религијата за мене е како утупување на мозокот.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
Mr.Alien

Mr.Alien

Број на мислења : 3
Поени : 3
Репутација : 0
Join date : 2010-09-21

Атеисти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Атеисти   Атеисти EmptyВто Сеп 21, 2010 11:11 am

Каква религија, каков господ, какви бакрачи. Тоа е измислено да би се држела во покорност наивната и празноверна раја. Уште од тие времиња било во мода манипулирање со глупиот и прост народ.
Едно прашање - ако постоел апстрактниот поим кој слепо го величаат наивните и празноверни, зошто луѓето не би умирале од природна смрт, туку би гинеле во несреќи, би гореле живи, би умирале во невидени маки од болештини и слично?
Дајте ве молам, имајте чувство за реалност..... Mad
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Атеисти Empty
ПишувањеПредмет: Re: Атеисти   Атеисти Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Атеисти
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Живот :: Религија-
Отиди до: