Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Карате

Go down 
АвторПорака
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Карате   Карате EmptyПон Фед 08, 2010 12:55 pm

Каратето како јапонска боречка вештина се појавува во првите децении од 16 век од неколку локални борби на островот Окинава. Главно, има превземени удари од традиционалното кинеско Кунг - Фу. Терминот карате потекнува од јапонските зборови Kara - празна Te - рака. Нај големите реформи во карате ги поставил Сенсеи Фунакоши Гичин формирајќи го современото карате на 20 век познато под стилот Shotokan - движење во вид на бран. Каратето е засновано на филозофски и телесни практики под што се користат рачни и ножни техники исклучиво за самоодбрана, додека филозофски е застапено џентлментството, мирот, авто - совршенството, успехот во разните полиња од животот со чиј заработен статус каратистот станува Карате Доктор.
Други познати стилови на карате се:

. Кикошин, Вадо Каи (Рју), Кемпо, Шотокан и други.

Се раширило најпрвин низ азија, па на запад во САД и во европа каде што претрпело доста реформи усовршувајќи се до денешен стил на кумите.Карате Dalke_04_kumite

Традиционално уште од 16 век по легенди од древна јапонија, кимоното е основна униформа на каратистот.
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате EmptyВто Фед 09, 2010 5:59 am

Најнови вести од Европското првенство во Измир Турција 2010, Берат Јакупи со златен медал победувајќи ги шкотска, бугарија, србија од Карате Клубот Фати - Гостивар, Даниел Тунев помеѓу десетте најдобри во Европа од Карате Клуб Македонка - Штип.
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате EmptyВто Фед 09, 2010 6:02 am

Еве како изгледа современа карате борба ( kumite ).

https://www.youtube.com/watch?v=nyjcc2A2k7g

Еве како изгледа карате ката.

https://www.youtube.com/watch?v=PETO_aKd5H0
Вратете се на почетокот Go down
ВАЖНА
Администратор
Администратор
ВАЖНА

Број на мислења : 93
Поени : 205
Репутација : 40
Join date : 2010-02-06
Age : 30
Местолокација : Скопје

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате EmptyВто Фед 09, 2010 6:06 am

Убав спорт е каратето. Не попусто викаат, во здраво тело, здрав дух! Smile И плус се зголемува самодовербата Smile
Ти тренираш карате? Само продолжи така Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://izvicnik.tk
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате EmptyВто Фед 09, 2010 6:11 am

Тренирам веќе 9 години, уште од мали нозе. Very Happy
Инаку карактеристика за секоја вештина е самодовербата, успехот, а најважно дисциплината и пријателството. Smile

Учителот Фунакоши пред се ги спремал своите ученици да бидат луѓе ( хумани, чесни, успешни ). Smile
Вратете се на почетокот Go down
GoceБрој на мислења : 15
Поени : 27
Репутација : 5
Join date : 2010-02-09

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате EmptyВто Фед 09, 2010 7:07 am

Јас сум поише по фудбалот али и каратето е ок спорт Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 25
Местолокација : Дома пред чергата

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате EmptyВто Фед 09, 2010 2:02 pm

Порано бев “јака“ каратистка.
Со дедо ми се боревме. tongue

Шала на страна, каратето е многу добар спорт...
Некако...повеќе се работи околу психата отколку околу силата.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
ace_boy

ace_boy

Број на мислења : 22
Поени : 36
Репутација : 12
Join date : 2010-02-10
Age : 26
Местолокација : Skopje

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате EmptyСре Фед 10, 2010 3:45 am

Goce напиша:
Јас сум поише по фудбалот али и каратето е ок спорт Very Happy

I ja brat poise sum po fudbalot Very Happy ali i karatevo ok e.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.klik.forummk.com
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате EmptyСре Фед 10, 2010 6:11 am

Каратето всушност преставува граница помеѓу телесното и духовното ( т.е граница помеѓу психо и практика ).

Со својата традиција и моралност како и пишани правила - служи за авто - усовршување на човекот.
Со своите кати и кихони, служи - за самоодбрана и лични успеси т.е ( спортски карактер ).
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате EmptyПет Фед 12, 2010 6:38 am

Некои јапонски термини кој се користат во каратето.

- Ich - еден.
- In - два.
- San - три.
- Chi - четири.

- Rei - Поздрав на учителот кон учениците.
- Oss ( Osu ) - Поздрав на учениците кон противникот или кон учителот.
- Sensei - Учител, тренер, мајстор.

Ова се најосновните можни термини ги има уште многу, можете да ги побарате на википедија, таму ги имам изворно објавено.
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате EmptyПет Фед 12, 2010 7:28 am

Сенсеи Фунакоши Гичин.

Карате Funakoshi
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Карате Empty
ПишувањеПредмет: Re: Карате   Карате Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Карате
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Спорт :: Боречки вештини-
Отиди до: