Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Панк движењето и панк музиката

Go down 
АвторПорака
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 25
Местолокација : Дома пред чергата

Панк движењето и панк музиката Empty
ПишувањеПредмет: Панк движењето и панк музиката   Панк движењето и панк музиката EmptyВто Фед 09, 2010 9:29 am

[justify]Малку нешто од Википедија:

“Панкот настојувал да му врати на рокот сето она што го изгубил станувајќи мегауспешен масовен феномен... да не се појавеше панкот, рокот би исчезнал“. Во САД панк движењето се развило многу рано. Помеѓу почетниците треба да се спомнат The Ramones.

Во Британија во втората половина на седумдесетите години, минатиот век во првиот ред на панкот се појавуваат The Sex Pistols,Претставниците на панкот се залагаат за идејата, рудиментарната енергија на базичниот рок и „направи-сам“ естетиката.

___________

Прашањето е...
Слушате панк?
Што мислите, општо за панкот?


Последната промена е направена од vlat4e на Пон Фед 15, 2010 6:14 am. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : не мораше свињи да ставаш)
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
ThE DeViL

ThE DeViL

Број на мислења : 120
Поени : 193
Репутација : 6
Join date : 2010-02-10
Age : 26
Местолокација : HELL

Панк движењето и панк музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Панк движењето и панк музиката   Панк движењето и панк музиката EmptyНед Фед 14, 2010 10:30 am

вишс дај некој линк нешто не само така.
јас лично слабо слушам панк знајш најмногу шо слушам.
дај линк од некој бенд
Вратете се на почетокот Go down
http://ohridpcstores.webs.com
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 25
Местолокација : Дома пред чергата

Панк движењето и панк музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Панк движењето и панк музиката   Панк движењето и панк музиката EmptyНед Фед 14, 2010 1:23 pm

На туѓ јусер сум, така да само некои бендови ќе набројам, некои попознати.

The Ramones...
Sex Pistols...
The Exploited...
Oi Polloi...
The Wire.

rabbit
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
Sponsored content
Панк движењето и панк музиката Empty
ПишувањеПредмет: Re: Панк движењето и панк музиката   Панк движењето и панк музиката Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Панк движењето и панк музиката
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Забава :: Музика-
Отиди до: