ИЗВИЧНИК!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Совети за здрав живот, факти и нови сознанија

Go down 
АвторПорака
GoceБрој на мислења : 15
Поени : 27
Репутација : 5
Join date : 2010-02-09

Совети за здрав живот, факти и нови сознанија Empty
ПишувањеПредмет: Совети за здрав живот, факти и нови сознанија   Совети за здрав живот, факти и нови сознанија EmptyВто Фед 09, 2010 7:05 am

Оваа тема е за разни совети за здрав живот, факти и нови сознанија.
Вратете се на почетокот Go down
??????
ГостинСовети за здрав живот, факти и нови сознанија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совети за здрав живот, факти и нови сознанија   Совети за здрав живот, факти и нови сознанија EmptyВто Фед 09, 2010 3:08 pm

епа еве нешто:
1. Појадокот изеди го сам. Се смета дека појадокот е најважниот оброк во денот, тоа што ке го изедете за доручек ке го потерошите во текот на денот затоа имајте лесен доручек збогатен со сите витамини и минерали.

2.Ручекот поделиго со некого. Исто така е важен и ручекот и тој најчесто е мрсен и богат со јаглени хидрати затоа немојте да се прејадувате а и не е лошо да каснете и овошје.

3.Вечерата препуштија на гостинот. Вечерата е најнепотребна и таа можете да ја прескокнете затоа што тоа што ке го изедеш за вечера е најтешко да го потрошиш а ако неможете да издржите гледајте да вечерате пред 7 часот а најлошо е да се вецера пред спиење.
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Совети за здрав живот, факти и нови сознанија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совети за здрав живот, факти и нови сознанија   Совети за здрав живот, факти и нови сознанија EmptyЧет Фед 11, 2010 10:22 am

За превентива на респираторните органи дишете само преку носната празнина. ( Длабоко, но пополека во текот на денот... Редовно проветрувајте, така поврзаноста на системите ќе доведе и до унапредување на другите системи. Smile

А најбитно од се - намалете го или целосно откажете го задоволството од никотин.


За одвивање на подобра ресорбција на храната во органите од дигестивниот тракт добро соџвакувајте ја храната во устата ( темелно ) и одржувајте ја Ph вредноста во устата со миењето на заби. Така ја неутрализирате киселата или базната средина во устата и ги уништувате бактериите кој го напагаат емаилот на забите.
Вратете се на почетокот Go down
Nightwish

Nightwish

Број на мислења : 33
Поени : 37
Репутација : 2
Join date : 2010-04-19
Age : 36
Местолокација : Tetovo

Совети за здрав живот, факти и нови сознанија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совети за здрав живот, факти и нови сознанија   Совети за здрав живот, факти и нови сознанија EmptyПон Апр 19, 2010 3:41 pm

1. Не пуши.

2.Јади го оброкот редовно

3.Не претерувај со пиење Very Happy

4.Спиј на време
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Совети за здрав живот, факти и нови сознанија Empty
ПишувањеПредмет: Re: Совети за здрав живот, факти и нови сознанија   Совети за здрав живот, факти и нови сознанија Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Совети за здрав живот, факти и нови сознанија
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Живот :: Здравје-
Отиди до: