Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Металика

Go down 
АвторПорака
dimitar-

dimitar-

Број на мислења : 14
Поени : 33
Репутација : 3
Join date : 2010-03-31
Age : 26

Металика Empty
ПишувањеПредмет: Металика   Металика EmptyЧет Апр 01, 2010 4:18 pm

Metallica е хеви метал група формирана во октомври 1981.

Со 57 милиони албуми продадени само во САД[1] и 35 милиони албуми продадени надвор од САД[2][3], групата има продадено над 90 милиони албуми, што ја прави една од најкомерцијално-успешните хеви метал изведувачи во историјата. Metallica моментално се наоѓа на 18-тото место на RIAA топ-листата на најпродавани изведувачи во САД.

По изградувањето на лојално следбеништво преку помагањето во развивањето на модерниот хеви метал, особено треш металот (Metallica е најуспешна од „големата четворка“ на треш металот, во која спаѓаат Megadeth, Slayer и Anthrax) во средината на 1980-тите, групата ја рашири својата публика во раните 1990-ти.

Во 2003, Metallica го издале нивниот долго-одлаган осми студиски албум, насловен St. Anger. Иако албумот го поларизирал критичкото и јавното мислење, нивната турнеја Madly in Anger with the World од 2004 била успех[4], како и документарниот филм Some Kind of Monster поврзан со снимањето на истоимениот албум. Најновиот албума на Металика е „Deаth Magnetic" кој содржи 10 песни.

Metallica е составена од пејачот и ритам-гитарист Џејмс Хетфилд, соло-гитаристот Кирк Хамет, тапанарот Ларс Улрих и басистот Роберт Трухиљо.


Еве гo моeto омиленo видеo :
Споделете ги вашите мислења за Металика со мене и со другите членови на форумот. Секакви пофалби и критики се добредојдени .
cheers
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 25
Местолокација : Дома пред чергата

Металика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Металика   Металика EmptyВто Jул 13, 2010 3:02 pm

Металика?
Богови!
Порано биле несомнено боље, сега ми се некако искомерцијализирани, што не значи дека звукот им е лош -далеку од тоа.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
whoim

whoim

Број на мислења : 28
Поени : 28
Репутација : 0
Join date : 2011-04-10
Местолокација : пред компјутер

Металика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Металика   Металика EmptyВто Апр 12, 2011 9:49 am

Металика, имав слушано за Металика уште кога памтам за себе ама немаф појма што е тоа lol! , пред година дена прв пат ги слушнав Металика не ми се допаднаа толку многу scratch после тоа повеќе време ги слушав и со еден збор кажано се заразив во таа музика, тој ритам со рифови и сола, текстовите им се ненормално јаки, џесот ми влегува во глава и не можам да престанам со хедбатинг bounce Very Happy им препорачувам на тие што ги немат слушнато Металика задолжително да ги слушнат и видат повеќе пати и со сигурност ќе им се допадне тој жанр на музика Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Металика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Металика   Металика Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Металика
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Забава :: Музика-
Отиди до: