Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Рап музика

Go down 
АвторПорака
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Рап музика Empty
ПишувањеПредмет: Рап музика   Рап музика EmptyСаб Фед 20, 2010 2:59 am

Поимот РАП доваѓа од зборовите Riyhm and Poetry и Respect all people. Постојат неколку видови на РАП, како на пример, HC ( тврдокорен ), underground, комерцијален. Тврдокорниот рап има тешки битови и звучно рецитирање опишувајќи го раперот својот животен пат или некоја вистина, underground - от спаѓа во стилот каде што раперите се задржуваат на својот живот исполнет со социјални проблеми и слично, додека комерцијалниот рап го прават обично раперите кој се подобро економски организирани и нај често се прави за слава, пари и др.


Рапот има свој почетоци од САД каде што многу тврдокорни рапери "омекнале" поради добиениот профит и стекнале светска слава откако се искомерцијализирале нешто слично како во Македонија со Тони Зен и Слаткаристика.

Еве некоj примери за хардкор.

https://www.youtube.com/watch?v=1HWoA1LWZY4

https://www.youtube.com/watch?v=oVsgpiSwcNY

Underground.

https://www.youtube.com/watch?v=Lxp7jQx_XUM

Комерцијалки.

https://www.youtube.com/watch?v=8UFIYGkROII&feature=fvst

https://www.youtube.com/watch?v=CT-a62jYiks


Стиловите си немаат никаква врска со дискриминација иако многу рапери поради своите стилови не се почитуваат па дискриминираат одредени стилови.

Вистинскиот рапер рока се.

А и у принцип, како што вика Дејан Фанки: " Секој си го снима својот филм". Wink

На темата можете да постирате новости, информации, рап траки, фристајл битки, рап текстови и слично. Smile
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Рап музика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рап музика   Рап музика EmptyСаб Фед 20, 2010 6:04 am

Чист хардкор од Штип.

https://www.youtube.com/watch?v=spT5ILkXTH0&feature=PlayList&p=2CBADF928CF1DB83&playnext=1&playnext_from=PL&index=60

https://www.youtube.com/watch?v=Kla83wwzLh4

https://www.youtube.com/watch?v=mQw0vqsaw8E&feature=related

Колку само го сакам овој човек. I love you
Вечна фала и слава нека му е. Sad

https://www.youtube.com/watch?v=N4FpwGKHCTc

Ви препорачувам да ја слушнете.

https://www.youtube.com/watch?v=umtUVarjk5c&feature=related

Андерграунд екипа од Штип населба Сењак 4.

(Демо трака https://www.youtube.com/watch?v=Gsn_aRfAtIo&feature=related ).

https://www.youtube.com/watch?v=BHoeTeDl1HI
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Рап музика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рап музика   Рап музика EmptyСаб Фед 20, 2010 6:06 am

Андерграунд MC од Скопје.

Видо репрезент...

https://www.youtube.com/watch?v=JV-F0QCphYo
Вратете се на почетокот Go down
??????
ГостинРап музика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рап музика   Рап музика EmptyСаб Фед 20, 2010 8:18 am

Тони Зен- Во мој стил
https://www.youtube.com/watch?v=mdplzZzccMM
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 25
Местолокација : Штип

Рап музика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рап музика   Рап музика EmptyНед Фед 21, 2010 2:08 am

Еве некоја варијанта на патриотски рап од Македонски Синови ( свака и част што пробале да направат нешто вакво ).

https://www.youtube.com/watch?v=5wcqSffpvrQ

https://www.youtube.com/watch?v=4XCx1I6w484&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=Iz4DcQiAJg8&feature=related

ПКМ.

https://www.youtube.com/watch?v=Cth_KaC7Mt4

MC Massacre ( Штип )

https://www.youtube.com/watch?v=L2QkwFlrqdM
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 25
Местолокација : Дома пред чергата

Рап музика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рап музика   Рап музика EmptyВто Фед 23, 2010 1:16 pm

Не слушам рап.
Не е тоа за мене.
Уствари...се е комерцијала.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
dimitar-

dimitar-

Број на мислења : 14
Поени : 33
Репутација : 3
Join date : 2010-03-31
Age : 26

Рап музика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рап музика   Рап музика EmptyЧет Апр 01, 2010 6:59 am

ViciouS напиша:
Не слушам рап.
Не е тоа за мене.
Уствари...се е комерцијала.

Интересен/на си... доколку све беше комерцијала никој нема да слушаше РАП музика ,освен напалените на Слаткар и Тони Зен Mad Слушај ме РАП не е она шо го слушаш ти,туку е нешто многу различно од ова што е во МК...

Еве нешто странско од мене:и ова :

Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 25
Местолокација : Дома пред чергата

Рап музика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рап музика   Рап музика EmptyВто Jул 13, 2010 3:03 pm

Женско сум.


Рапот нема никаква уметничка вредност. Колку сакате бранете го.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
whoim

whoim

Број на мислења : 28
Поени : 28
Репутација : 0
Join date : 2011-04-10
Местолокација : пред компјутер

Рап музика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рап музика   Рап музика EmptyВто Апр 12, 2011 9:40 am

Не ми се допаѓа тој жанр, пред година-две го слушав но потоа бев љубопитен и пронајдов некои рок/метал бендови и сватив дека тоа е вистинскиот жанр за мене, во рокот има и песни кои едноставно ќе те полудат (ќе ти го направат ќеифот) affraid а и балади кои што ќе те расплачат Wink
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Рап музика Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рап музика   Рап музика Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Рап музика
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Забава :: Музика-
Отиди до: