ИЗВИЧНИК!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Зимски Олимписки Игри- ЗОИ Ванкувер 2010

Go down 
АвторПорака
dimigor

dimigor

Број на мислења : 3
Поени : 8
Репутација : 3
Join date : 2010-02-11

Зимски Олимписки Игри- ЗОИ Ванкувер 2010 Empty
ПишувањеПредмет: Зимски Олимписки Игри- ЗОИ Ванкувер 2010   Зимски Олимписки Игри- ЗОИ Ванкувер 2010 EmptyНед Фед 14, 2010 12:13 pm

Во Ванкувер до 28 февруари ќе се одржуваат 21-те Зимски олимписки игри на кои ќе учествуваат над 5.500 натпреварувачи од околу 80 земји во 15 спортови.

По Монтреал 1976 година (ЛОИ) и Калгари 1988 година (ЗОИ) ова е трета Олимпијада на која домаќин е Канада.

Најголеми фаворити за освојување на медали се натпреварувачите од Германија, САД и Австрија.

Македонија во Ванкувер ќе ја претставуваат тројца натпреварувачи. Алпинецот Антонио Ристевски и нордијците Дарко Дамјановски и Росана Кироска се македонските учесници на 21-то издание на зимските олимпијади. Норма во Биатлон имаше исполнето и Ѓорѓи Ицовски, но тој отпадна, бидејќи според критериумите на меѓународната Биатлонска унија олимписките визи се делат врз основа на националното рангирање, а не индивидуално.

Според средствата одвоени за програмата се потрошени околу 40 милиони долари за организирање на отворањето, што значи второ најскапо свечено отворање после ЛОИ во Пекинг 2008 година.

Црна сенка на целиот спектакал фрли младиот Грузиец кој почина на тренингот пред отварањето излетувајки од пистата за санки!
Трагедија на Зимските Олимписки Игри - загина Nodar Kumaritashvili , 21 година
Вратете се на почетокот Go down
??????
ГостинЗимски Олимписки Игри- ЗОИ Ванкувер 2010 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зимски Олимписки Игри- ЗОИ Ванкувер 2010   Зимски Олимписки Игри- ЗОИ Ванкувер 2010 EmptyНед Фед 14, 2010 1:50 pm

имам високо мислење за олимпијадата и ги гледам кога можзам
Вратете се на почетокот Go down
 
Зимски Олимписки Игри- ЗОИ Ванкувер 2010
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Спорт :: Останати спортови-
Отиди до: