ИЗВИЧНИК!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Анатомија и физиологија на човековото тело

Go down 
АвторПорака
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Анатомија и физиологија на човековото тело Empty
ПишувањеПредмет: Анатомија и физиологија на човековото тело   Анатомија и физиологија на човековото тело EmptyСаб Фед 13, 2010 2:03 am

Нај најпред да појасниме за оние што не знаат.

Анатомија ( anatemnin ) - сецирање. Наука за проучување на градбата на организмите, нивните системи, органи итн.
Физиологија - наука за проучување на функциите на одредени ткива, органи, организми.

Би сакал да започнеме со системите по ред, а и по некој орган од секој систем. Да ја разгледаме неговата градба и функција.

Би било убаво ако почнеме по следната шема.

1.Коскен систем.
2.Мускулен систем.
3.Систем за дишење.
4.Систем за варење.
5.Кардио - васкуларен систем.
6 Заштитен систем.
Итн,итн... Значи битно е од почетокот да ги зафатиме овие.
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Анатомија и физиологија на човековото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Анатомија и физиологија на човековото тело   Анатомија и физиологија на човековото тело EmptyСаб Фед 13, 2010 2:08 am

Анатомија и физиологија на човековото тело 1375

Коска - ( Лат. OS )

Функција:

Цврста потпора на телото.
Заедно со мускулите го гради локомоторниот апарат.
Депо на калциум и фосфор.

https://www.youtube.com/watch?v=gc1SnqTz0Is&feature=PlayList&p=686A7487CE1DD437&playnext=1&playnext_from=PL&index=27


Препуштив многу, па ако најдете некоја информација, видео или слика постирајте, ова е нај основно нешто што може да биде за коскениот систем.
Вратете се на почетокот Go down
??????
ГостинАнатомија и физиологија на човековото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Анатомија и физиологија на човековото тело   Анатомија и физиологија на човековото тело EmptyСаб Фед 13, 2010 8:02 am

даре а дали знаеш кои се слабите точки на телото баш ме интересира кои се ако знаеш дај пиши ги
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Анатомија и физиологија на човековото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Анатомија и физиологија на човековото тело   Анатомија и физиологија на човековото тело EmptyПон Фед 15, 2010 5:29 am

Слаби точки на човековото тело.

Анатомија и физиологија на човековото тело Koppohead

Анатомија и физиологија на човековото тело Koppoanatomy
Вратете се на почетокот Go down
??????
ГостинАнатомија и физиологија на човековото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Анатомија и физиологија на човековото тело   Анатомија и физиологија на човековото тело EmptyПон Фед 15, 2010 6:44 am

фала даре фала Smile
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 26
Местолокација : Штип

Анатомија и физиологија на човековото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Анатомија и физиологија на човековото тело   Анатомија и физиологија на човековото тело EmptyПон Фед 15, 2010 10:11 am

Инаку од овие нај добри се.

Throat.
Back of neck.
Chin.
Kidney.
Diaphragm.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Анатомија и физиологија на човековото тело Empty
ПишувањеПредмет: Re: Анатомија и физиологија на човековото тело   Анатомија и физиологија на човековото тело Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Анатомија и физиологија на човековото тело
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Македонија и свет :: Образование :: Наука-
Отиди до: