Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Животот го создал Бог или...?

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? - Page 2 EmptyСаб Фед 20, 2010 2:22 am

vlat4e јас не ти го наметнувам Бог за ти да веруваш во Него туку само општо пишувам за постанокот на човекот и за моето догматско убедување. Smile

А верувај дека подобро е да бидеш само Атеист одколку Христијанин - Атеист.
Ако си атеист тогаш си искрен, а ако си Христијанин - Атеист тогаш си лицимер пред Светата Православна Црква. Wink
Вратете се на почетокот Go down
ThE DeViL

ThE DeViL

Број на мислења : 120
Поени : 193
Репутација : 6
Join date : 2010-02-10
Age : 25
Местолокација : HELL

Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? - Page 2 EmptyСаб Фед 20, 2010 6:18 am

даре за тоа лично ќе правиме муабет.

туку за настанувањето на планетава општо да викажам нешто што гледав на national geographic пред некое време.
објаснуваа како месечината има влијание во настанувањето на плими осеки и рдр(ред други работи)
епа таа има врска и со вегетацијата и со се буквално на планетава што е природа.
значи месечината има врска со настанувањето на човекот(мала голема не е битно, битно е дека има)

за тоа даре друг пат и во право си ја утнав малку работата не сум христијанин-атеист туку атеист(only).
Вратете се на почетокот Go down
http://ohridpcstores.webs.com
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? - Page 2 EmptyСаб Фед 20, 2010 6:50 am

vlat4e напиша:
даре за тоа лично ќе правиме муабет.

туку за настанувањето на планетава општо да викажам нешто што гледав на national geographic пред некое време.
објаснуваа како месечината има влијание во настанувањето на плими осеки и рдр(ред други работи)
епа таа има врска и со вегетацијата и со се буквално на планетава што е природа.
значи месечината има врска со настанувањето на човекот(мала голема не е битно, битно е дека има)

за тоа даре друг пат и во право си ја утнав малку работата не сум христијанин-атеист туку атеист(only).

знам дека си само онли атеист Smileтаква сложена градба на растителните и животнските клетки ткива и органи, таква специфична градба на атомот и слоеви од земјината кора може да изгради само Над природно Суштество кое ние го славиме во ПреСветата Тројца. за Биг Бенг или други слични работи едноставно не верувам исто како што атеистите не веруваат во Бога. Wink
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 24
Местолокација : Дома пред чергата

Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? - Page 2 EmptyПон Фед 22, 2010 5:49 am

Ние сме тоа што сме-луѓе.

Нам ни треба нешто кое ќе не поттикнува, мотивира, води во животот. Ние како човечко суштества, не можеме да прифатиме дека нашите мајки, татковци итн. еден ден само обично ќе се распаднат, ќе се сторат пепел и црвите ќе им ги разјадуваат лигаметите.

Нам ни треба утеха. Нам ни е потребна вера. Нешто со кое ќе се утешуваме самите себеси.

Тоа е моето мислење...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? - Page 2 EmptyВто Фед 23, 2010 5:47 am

...Vicious... напиша:
Ние сме тоа што сме-луѓе.

Нам ни треба нешто кое ќе не поттикнува, мотивира, води во животот. Ние како човечко суштества, не можеме да прифатиме дека нашите мајки, татковци итн. еден ден само обично ќе се распаднат, ќе се сторат пепел и црвите ќе им ги разјадуваат лигаметите.

Нам ни треба утеха. Нам ни е потребна вера. Нешто со кое ќе се утешуваме самите себеси.

Тоа е моето мислење...

Се сложувам. cheers
Вратете се на почетокот Go down
ВАЖНА
Администратор
Администратор
ВАЖНА

Број на мислења : 93
Поени : 205
Репутација : 40
Join date : 2010-02-06
Age : 29
Местолокација : Скопје

Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? - Page 2 EmptyВто Фед 23, 2010 8:54 am

Па секако дека животот го создал Бог. Бог го создал светот. Бог не создал сите нас. Wink
Вратете се на почетокот Go down
http://izvicnik.tk
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? - Page 2 EmptyПет Фед 26, 2010 6:01 am

ВАЖНА напиша:
Па секако дека животот го создал Бог. Бог го создал светот. Бог не создал сите нас. Wink

И секојдневно е помеѓу сите нас.
Вратете се на почетокот Go down
Nightwish

Nightwish

Број на мислења : 33
Поени : 37
Репутација : 2
Join date : 2010-04-19
Age : 34
Местолокација : Tetovo

Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? - Page 2 EmptyВто Апр 20, 2010 4:50 pm

D-UP напиша:
Види сега.

Уствари Бог е причина за се што постои, но многу работи и ние сме ги создале. Wink

Брат сеа ке дознаеме од што постоиме Very Happy Со оној експериментон така наречен нешо како големата експлозија тамо со некој си судир честички протони неутрони атоми... па ке видиме дали бог не создал. Wink
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 24
Местолокација : Дома пред чергата

Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? - Page 2 EmptyВто Мај 04, 2010 3:28 pm

Да не ме сватите погрешно...
Не го кажав (мојот претходен пост) тоа дека верувам во Бог.
Напротив.

Кажав дека човекот си ја осмислил врата на некој начин, колку само да има утеха...
И ништо повеќе.
Скептик сум по ова прашање.

Сите мои ставови се темелат на докази...
А каде е доказот дека постои Бог?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
Sponsored content
Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Животот го создал Бог или...?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Живот :: Религија-
Отиди до: