Добредојдовте на ИЗВИЧНИК!
 
HomeБарајРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Животот го создал Бог или...?

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 24
Местолокација : Дома пред чергата

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyСре Фед 10, 2010 9:50 am

Има бајаѓи да се дискутира за ова, мислам....
Кој е првиот да го скрши мразот и да си каже свое мислење? silent
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyЧет Фед 11, 2010 5:42 am

Tiggy напиша:
Има бајаѓи да се дискутира за ова, мислам....
Кој е првиот да го скрши мразот и да си каже свое мислење? silent

Кој друг ако не Тој.

Тој е Првиот и Последниот ( Алфа и Омега ) Славен во името на ПреСветото Тројство ( Отец, Син и Дух Свети ).
Нестворен е Тој туку постоел од секогаш и за секогаш. Тој нема датум на раѓање едноставно е вечен.

Не создал заедно со сите суштества за кој и не пишува во Словото како што се диносаурусите, археоптерикост и друѓи.

Едноставно, денес науката нема објаснување за постанокот ( само теории ) додека Христијанствоот тоа одамна го има. Smile
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 24
Местолокација : Дома пред чергата

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyЧет Фед 11, 2010 1:47 pm

НО!
Даре, има малце квака во сето ова...
Детски кажано...

Ако Адам и Ева биле првите луѓе.
Нивните синови биле Каин и Авел, така!?
Е сега...
Тие буквално, според библијата биле првите луѓе на планетава.
Тогаш, како се размножувале!? Question
Нема логика. scratch
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
??????
ГостинЖивотот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyЧет Фед 11, 2010 2:44 pm

кога нешто не е добро потковано со докази можеме само да си нагаѓаме така да јас не се умарам со ова како си е така си е немислам да измислувам топла вода во 21 век ајт чао Razz
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 12, 2010 4:45 am

Прочитај опширно во Битие ќе ти стане се јасно како се размножувале. Wink
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 24
Местолокација : Дома пред чергата

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 12, 2010 8:13 am

DDarko напиша:
Прочитај опширно во Битие ќе ти стане се јасно како се размножувале. Wink
Ај препиши, па кажи ми...ок!? rabbit
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 12, 2010 10:08 am

Не би сакал да копирам долги текстови на форумот, но ќе пробам да ти објаснам со свој зборови.

1. Кој ја оплоди Марија да го роди Исус? - Сигурно не Јосиф, но Светиот Дух. Wink
2. Треба да знаеме дека по Божја промисла се случуваат чуда, а и дека постоеле освен тие луѓе други луѓе ( Божји созданија ) како што се homo - habilis - ereticus и слично. Wink

Има еден цитат во Словото каде што се вели " Она што за мене и тебе е невозможно, за ПреСветата Троица е возможно".

Мислам дека ти се разјаснија некој работи околу настанокот и размножувањето, а и треба да се знае дека еволуцијата има големо значење во Христијанството иако во поголем дел таа е исфрлена.
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 12, 2010 10:10 am

DDarko напиша:
Не би сакал да копирам долги текстови на форумот, но ќе пробам да ти објаснам со свој зборови.

1. Кој ја оплоди Марија да го роди Исус? - Сигурно не Јосиф, но Светиот Дух. Wink
2. Треба да знаеме дека по Божја промисла се случуваат чуда, а и дека постоеле освен тие луѓе други луѓе ( Божји созданија ) како што се homo - habilis - ereticus и слично. Wink

Има еден цитат во Словото каде што се вели " Она што за мене и тебе е невозможно, за ПреСветата Троица е возможно".

Мислам дека ти се разјаснија некој работи околу настанокот и размножувањето, а и треба да се знае дека еволуцијата има големо значење во Христијанството иако во поголем дел таа е исфрлена.

Во суштина Тиги ова ти го кажувам повеќе од црковно - научен карактер одколку во сопствено убедување.

Поздрав! I love you
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 24
Местолокација : Дома пред чергата

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 12, 2010 11:13 am

Оки ако така велиш.
Само...не ми иде искрено.
Шо знам...
Ни верувам во еволуција ни во тоа си создавање... scratch
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyСаб Фед 13, 2010 1:57 am

...Vicious... напиша:
Оки ако така велиш.
Само...не ми иде искрено.
Шо знам...
Ни верувам во еволуција ни во тоа си создавање... scratch

Ниту јас не верувам во еволуција, но за жал таа постои кај одредени организми кој имаат потреба за адаптирање.

Пример.

Пред неколку илјади години китот имал карлица, но таа исчезнала бидејќи не му била потребна. Нашите предци се хранеле со растителна храна, па затоа денес ние имаме остаток на слепото црево во црвовидна форма ( апендикс ).
Значи и еволуцијата на Чарлс Дарвин е точна и религијата е точна, но не дека човекот настанал од човеколики мајмун, туку нели Господ првин ги создал животните, па луѓето, така да според мене homo - habilis, homo - ereticus и homo - sapiens sapiens се различни и само homo sapiens sapiens е човек, а овие другите се животни. Wink
Па по тоа можеме да заклучиме дека и синовите на Адам и Ева можно е да се размножувале со човеколики мајмуни, значи потоа внуците на Адам и Ева ќе имаат разно генетско потекло.

Затоа и светот и човекот не е совршен, затоа што е чиста мешавина од ЧОВЕК и прачовеколики мајмун. Wink

Немало никогаш да биде така ако Адам и Ева не каснале од Дрвото на Животот.
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 24
Местолокација : Дома пред чергата

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyСаб Фед 13, 2010 4:16 am

Оф...
Долго објаснување, ама јас сеуште не верувам. А и не намеравам да верувам во некоја наивна приказна за Дева Марија или за Кромањонци, Неандерталци, Хомо Сапиенси...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyСаб Фед 13, 2010 4:21 am

Види сега.

Уствари Бог е причина за се што постои, но многу работи и ние сме ги создале. Wink
Вратете се на почетокот Go down
??????
ГостинЖивотот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyСаб Фед 13, 2010 7:56 am

DDarko напиша:
Види сега.

Уствари Бог е причина за се што постои, но многу работи и ние сме ги создале. Wink
да сме создале многу работи ама од каде знаеш дека за тие работи бог не ни помогнал?
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПон Фед 15, 2010 12:37 pm

Romanticos напиша:
DDarko напиша:
Види сега.

Уствари Бог е причина за се што постои, но многу работи и ние сме ги создале. Wink
да сме создале многу работи ама од каде знаеш дека за тие работи бог не ни помогнал?

Апсолутно!
Се се случува по Божја Волја, но и изборот е наш, а на нашиот избор никој не влијае. Smile
Вратете се на почетокот Go down
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 24
Местолокација : Дома пред чергата

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПон Фед 15, 2010 12:39 pm

Да, и ние би требало само да се препуштиме и да си викаме: Божја Волја?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПон Фед 15, 2010 12:43 pm

...Vicious... напиша:
Да, и ние би требало само да се препуштиме и да си викаме: Божја Волја?

Тоа и сакав да го кажам кога реков дека ние сме критериум на она што се случува. Wink
Вратете се на почетокот Go down
skalica

skalica

Број на мислења : 11
Поени : 16
Репутација : 2
Join date : 2010-02-10
Местолокација : Охрид

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyЧет Фед 18, 2010 8:22 am

...Vicious... напиша:
Да, и ние би требало само да се препуштиме и да си викаме: Божја Волја?

Потребно е ние, според Господовата молитва „Отче наш“ и делот во неа: „да биде волјата Твоја“ се да предаваме во Неговите пресвети раце. Така ќе бидеме сигурни дека сме на вистинскиот пат. Тогаш, неминовно, ќе се наметне потреба да го сообразиме нашиот живот со Христовата порака за наше спасение во Неговото Свето Евангелие.
Многумина го послушаа Христовиот повик, тргнаа по Него и се спасија. Тоа го дознаваме од „Житијата на светиите“. Денес оваа литература е повеќе од достапна. Или, доволно е само да се отвори Православното календарче и да се „прочита“ резултатот од повикот. Многумина пророци, светители, светии, маченици, преподобни... живеејќи во различни времиња, на различни места, со различни услови за живот... а со една и иста цел - обезбедување влезница за во Небесното Христово Царство, го најдоа вистинскиот пат.
Тој пат и денес е „прооден“. Дали можам и јас да поминам по тој пат ќе зависи исклучиво од мене и само од мене. Ако уште денес започнам со живеење на покајнички живот исполнет со добри дела, со пост, со молитва, со исповед, со причест со Телото и Крвта Христови, има надеж за мене. Кога би дошол во ситуација за да можам да извикам заедно со светиот апостол Павле: „Јас повеќе не живеам, туку Христос живее во мене!“, тоа би била радост над сите радости. Таква радост Христос ни нуди на секој од нас - и на мажи и на жени, - и на мали и на големи, - и на црни и на бели... Тоа ми го нуди и мене, но јас, несреќниот, повеќе се љубам себе си отколку ближниот свој и својот Бог. А Неговите заповеди за љубовта се едноставни и, повеќе од јасни: „Возлуби го Господа, својот Бог со сето свое срце, со сета своја сила и со сиот свој разум„ и „Возлуби го својот ближен како себе си“.
Прости ми, Господи, јас сум човек грешен.
Вратете се на почетокот Go down
ThE DeViL

ThE DeViL

Број на мислења : 120
Поени : 193
Репутација : 6
Join date : 2010-02-10
Age : 25
Местолокација : HELL

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyЧет Фед 18, 2010 9:02 am

сигурно знаете што ќе речам ама ај пак.
даре ти верувај си колку сакаш ама вистината е дека тој некојси господ не постои. Evil or Very Mad
човекот како е создаден?
сигурно не е од „бог„.
има научни објаснувања како е создаден човекот.
ама пак не ве ни разбирам зошто се замарате со ова прашање.
не ја откривајте америка веќе е откриена.
Вратете се на почетокот Go down
http://ohridpcstores.webs.com
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 24
Местолокација : Дома пред чергата

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 19, 2010 3:41 am

vlat4e напиша:
сигурно знаете што ќе речам ама ај пак.
даре ти верувај си колку сакаш ама вистината е дека тој некојси господ не постои. Evil or Very Mad
човекот како е создаден?
сигурно не е од „бог„.
има научни објаснувања како е создаден човекот.
ама пак не ве ни разбирам зошто се замарате со ова прашање.
не ја откривајте америка веќе е откриена.

Како е создаден човекот, Владо?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
ThE DeViL

ThE DeViL

Број на мислења : 120
Поени : 193
Репутација : 6
Join date : 2010-02-10
Age : 25
Местолокација : HELL

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 19, 2010 5:21 am

...Vicious... напиша:
vlat4e напиша:
сигурно знаете што ќе речам ама ај пак.
даре ти верувај си колку сакаш ама вистината е дека тој некојси господ не постои. Evil or Very Mad
човекот како е создаден?
сигурно не е од „бог„.
има научни објаснувања како е создаден човекот.
ама пак не ве ни разбирам зошто се замарате со ова прашање.
не ја откривајте америка веќе е откриена.

Како е создаден човекот, Владо?
еци не знам јас како е создаден човекот ама не се ни замарам со тоа прашање
Вратете се на почетокот Go down
http://ohridpcstores.webs.com
??????
ГостинЖивотот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 19, 2010 6:16 am

од бактерија така имам слушнато ама нескам да навлегувам во ова зашто никој неможе да потврди како е создадена таа бактерија можеби господ ја создал така да само празни муабети си правитееее
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 19, 2010 7:16 am

Првин.

Срамота е да тврдиме и да се понижуваме дека сме од заеднички предок на човек и прачовеколики мајмун. Wink

Потоа како Православни Христијани, како што сме можеле да се исповедаме дека ја прифаќаме верата, да го исповедаме нашето крштение и како што можеме да викаме дека сме верници во Бога така можеме и да веруваме во Неговото создание без сомневање поради науката. Smile
Вратете се на почетокот Go down
D-UP

D-UP

Број на мислења : 177
Поени : 221
Репутација : 14
Join date : 2010-02-08
Age : 24
Местолокација : Штип

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 19, 2010 7:18 am

skalica напиша:
...Vicious... напиша:
Да, и ние би требало само да се препуштиме и да си викаме: Божја Волја?

Потребно е ние, според Господовата молитва „Отче наш“ и делот во неа: „да биде волјата Твоја“ се да предаваме во Неговите пресвети раце. Така ќе бидеме сигурни дека сме на вистинскиот пат. Тогаш, неминовно, ќе се наметне потреба да го сообразиме нашиот живот со Христовата порака за наше спасение во Неговото Свето Евангелие.
Многумина го послушаа Христовиот повик, тргнаа по Него и се спасија. Тоа го дознаваме од „Житијата на светиите“. Денес оваа литература е повеќе од достапна. Или, доволно е само да се отвори Православното календарче и да се „прочита“ резултатот од повикот. Многумина пророци, светители, светии, маченици, преподобни... живеејќи во различни времиња, на различни места, со различни услови за живот... а со една и иста цел - обезбедување влезница за во Небесното Христово Царство, го најдоа вистинскиот пат.
Тој пат и денес е „прооден“. Дали можам и јас да поминам по тој пат ќе зависи исклучиво од мене и само од мене. Ако уште денес започнам со живеење на покајнички живот исполнет со добри дела, со пост, со молитва, со исповед, со причест со Телото и Крвта Христови, има надеж за мене. Кога би дошол во ситуација за да можам да извикам заедно со светиот апостол Павле: „Јас повеќе не живеам, туку Христос живее во мене!“, тоа би била радост над сите радости. Таква радост Христос ни нуди на секој од нас - и на мажи и на жени, - и на мали и на големи, - и на црни и на бели... Тоа ми го нуди и мене, но јас, несреќниот, повеќе се љубам себе си отколку ближниот свој и својот Бог. А Неговите заповеди за љубовта се едноставни и, повеќе од јасни: „Возлуби го Господа, својот Бог со сето свое срце, со сета своја сила и со сиот свој разум„ и „Возлуби го својот ближен како себе си“.
Прости ми, Господи, јас сум човек грешен.


+ Христос посреди нас Скалица. +

Добре ни дојде на форумот. I love you
Вратете се на почетокот Go down
ThE DeViL

ThE DeViL

Број на мислења : 120
Поени : 193
Репутација : 6
Join date : 2010-02-10
Age : 25
Местолокација : HELL

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 19, 2010 8:59 am

DDarko напиша:
Првин.

Срамота е да тврдиме и да се понижуваме дека сме од заеднички предок на човек и прачовеколики мајмун. Wink

Потоа како Православни Христијани, како што сме можеле да се исповедаме дека ја прифаќаме верата, да го исповедаме нашето крштение и како што можеме да викаме дека сме верници во Бога така можеме и да веруваме во Неговото создание без сомневање поради науката. Smile
малку ќе одам офтопик ама нема гајле малку е.
епа даре тоа за мене не важи јас сум христијанин ама атеист т.е сум само атеист.
верник не сум во бога(мислам дека знаеш што значи атеист)
не реков дека сме од мајмуни ама дека и ова што е по религиска страна велам дека не е точно.
вистината за тоа како настанал човекот е уште сокриена.
и те молам не ми тупи за бог повеќе.
Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Вратете се на почетокот Go down
http://ohridpcstores.webs.com
ViciouS

ViciouS

Број на мислења : 202
Поени : 242
Репутација : 8
Join date : 2010-02-09
Age : 24
Местолокација : Дома пред чергата

Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? EmptyПет Фед 19, 2010 10:46 am

Романтикос, едноставно не може од помало да стане поголемо. Било што.
Башка таа теорија на Дарвин е одамна оспорена.
Сите тие работи се застарени.
Сега се доведуваат нови заклучоци во врска со создавањето на светот.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nevermind205.blogspot.com
Sponsored content
Животот го создал Бог или...? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Животот го создал Бог или...?   Животот го создал Бог или...? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Животот го создал Бог или...?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ИЗВИЧНИК! :: Живот :: Религија-
Отиди до: